درب ضد حریق یک درب ایمن به حساب می آید که وجود آن در ساختمان ها ضروری است. درب های ضد حریق به عنوان سیستم حفاظت منفعل مانع از انتشار آتش و دود به سایر فضاها می شوند، بنابراین این نوع درب ها در افزایش امنیت ساکنین ساختمان در برابر آتش سوزی نقش بسیار موثری دارند. درب های ضد حریق دچار سوختگی نمی شوند، بنابراین در صورت آتش سوزی افراد حاضر در ساختمان در پشت درب قرار گرفته و از شعله های آتش در امان خواهند ماند.

انواع درب ضد حریق

درب ضد حریق در انواع مختلف در بازار موجود می باشد. مهم ترین درب های ضد حریق موجود در بازار شامل درب های ضد حریق چوبی، درب های ضد حریق شیشه ای و درب های ضد حریق فلزی است. درب های ضد حریق به صورت استاندارد و فیک در بازار موجود هستند. اما تشخیص درب ضد حریق استاندارد از فیک کار چندان راحتی نیست.

می توان گفت یکی از دغدغه های اصلی کاربران خرید درب های ضد حریق استاندارد است. شما با مراجعه به شرکت تولیدی معتبر می توانید درب های استاندارد تهیه کنید. شرکت ژیوان یکی از شرکت های معتبر تولید درب های ضد حریق استاندارد است.

شرکت ژیوان با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و نیروهای متخصص درب های ضد حریق را مطابق با استاندارد روز دنیا تولید می کند. این شرکت معتبر با توجه به نیاز مشتریان انواع مختلف درب های ضد حریق را طراحی و تولید می کند. شما می توانید مطابق با نیاز خود درب ضد آتش را سفارش دهید. مشاورین متخصص شرکت ژیوان به شما کمک خواهند کرد تا مطابق با نیاز و بودجه ای که دارید نوع درب را انتخاب کنید.

درب ضد حریق چوبی

چهار چوب این نوع درب ضد آتش از فلز و لنگه آن از چوب خشک روسی است. معمولا این نوع درب ها را در ضخامت بالای 1.5 سانتی متر می سازند. جنس جداره داخلی این نوع درب فولادی می باشد. در فضای داخلی این نوع درب ها برای جلوگیری از انتقال آتش از پشم سنگ استفاده شده است. درب راش، درب گردو و درب بلوط جزء این دسته به حساب می آیند.

درب ضد حریق فلزی

درب ضد حریق فلزی علاوه بر ضد حریق بودن درب ضد آب هم به حساب می آید. این نوع درب را با رنگ کوره ای الکترواستاتیکی می پوشانند. جنس لنگه این نوع درب از ورق فولادی یا فولاد گالوانیزه با ضخامت 1 یا 2 میلی متر است. البته نوع فلز مورد استفاده در ساخت این نوع درب ها را با توجه به رطوبت منطقه انتخاب می شود. داخل درب را از پشم سنگ پر می کنند.

نصب درب ضد آتش فلزی توسط جوشکاری و پیم کوک لولای فنری انجام می شود. این مدل درب ضد آتش بر روی چهارچوب های ساده فلزی قابل نصب نیستند، زیرا ضخامت آن ها 6 سانتی متر است. عرض چهارچوب این مدل درب های ضد حریق باید 100، 110 و 120 سانتی متر باشد.

این نوع درب برای ساختمان های با ارتفاع کمتر از 23 متر باید مطابق با تاییدیه سازمان نظام مهندسی و سازمان آتش نشانی استفاده شوند. اما برای ساختمان های با ارتفاع بیشتر از 23 متر درب باید مطابق با استانداردهای UL مورد استفاده قرار بگیرد. در ساخت درب های ضد حریق فلزی باید از دستگیره بازشو از پشت و آرام بند استفاده شود.

این نوع درب را در رنگ های مختلف می توان مشاهده کرد. یراق آلات مورد استفاده در ساخت این نوع درب ها باید در برابر آتش مقاوم باشند. همچنین درزگیر مورد استفاده در این نوع درب ها باید مطابق با استانداردها باشد. بهتر است بدانید که درزگیر استاندارد در جلوگیری از خروج دود و گازهای سمی به بیرون نقش بسیار موثری دارد.

درب ضد حریق شیشه دار

درب ضد حریق شیشه دار از قیمت بالاتری نسبت به سایر درب ها برخوردار است. به همین دلیل از این نوع درب ها در ساختمان های مسکونی معمولی استفاده نمی کنند. معمولا از این نوع درب برای اتاق های سرور، مراکز تولید، بیمارستان ها، کارخانجات و مکان های حساس استفاده می شود. از شیشه های نسوز برای تولید این نوع درب ها استفاده می کنند.

درب های ضد حریق شیشه ای را در انواع مختلف لولایی، کشویی و … تولید و به بازار عرضه می کنند. شما باید نوع درب را با توجه به اندازه دهنه، متراژ درب و فضایی که در اختیار دارید انتخاب کنید. درب ضد آتش شیشه دار در دو نوع تک لنگه و دو لنگه در بازار موجود است. البته یک مدل از این نوع درب وجود دارد که نیمه ای از درب به صورت ثابت و نیمه دیگر آن به صورت بازشو می باشد.

 

طراحی و ساخت این نوع درب بسیار حساس است. به همین منظور ورق درب های ضد حریق شیشه دار را برش های مخصوصی می زنند. از دیگر موارد بسیار مهم در ساخت این نوع درب این است که نوار نسوز کنار شیشه باید با دقت بسیار بالایی نصب شود، زیرا این نوار نقش بسیار مهمی در نفوذ دود به داخل ایفا می کند. نصب دقیق نوار نسوز مانع از مرگ ناشی از خفگی بر اثر دود آتش و نفس تنگی خواهد شد.

درب ضد حریق فلزی تک لنگه

این نوع درب ها را در ابعاد متفاوت تولید می کنند. معمولا عرض این نوع درب ها بین ۸۵ تا ۱۲۰ سانتی متر و ارتفاع آن ها بین ۱۹۰ الی ۲۵۰ سانتی متر است. البته مشتریان عزیز می توانند ابعاد درب را مطابق با خواسته و نیاز خود سفارش دهند. می توان از قفل کاله، قفل مولتی و قفل چنگکی در ساخت این نوع درب استفاده کرد.

درب ضد حریق دو لنگه

درب ضد حریق دو لنگه برای سالن های سینما، تئاتر، پارکینگ ها و سالن های با اجتماعات زیاد استفاده می شود. دو لنگه بودن این نوع درب ها برای راحتی در باز شدن و به دلیل تردد زیاد است. این نوع درب ها از دهانه خروجی بزرگتری نسبت به نوع تک لنگه برخوردار هستند. دو لنگه بودن این نوع درب ها سبب می شود که سرعت تخلیه افراد موقع حادثه بیشتر شود، زیرا دهانه خروجی درب های دو لنگه نسبت به درب های تک لنگه بیشتر است. در برخی موارد دو شیشه کوچک بر روی درب های ضد حریق دو لنگه در نظر گرفته می شود.

 

ویژگی های درب ضد حریق

درب ضد حریق به دلیل ساختار ویژه ای که دارد در برابر حرارت بسیار مقاوم است. این نوع درب ها جهت مهار آتش، دود و خروج اضطراری کاربرد دارند. درب های ضد آتش مانع از شعله ور شدن آتش می شوند. معمولا درب های ضد حریق تا 4 ساعت می توانند در برابر حرارت بالا مقاومت کنند، زیرا جنس چهار چوب و روکش درب از فولاد با مقاومت بالا است. می توان گفت مهم ترین فاکتور این نوع درب ها میزان مقاومت آن ها در برابر آتش می باشد.

این نوع درب ها یک نوع راه فرار موقع حریق و آتش سوزی به حساب می آیند. این نوع درب ها با هل دادن دستگیره بسیار راحت و سریع باز می شوند. در واقع دسترسی آسان از دیگر ویژگی درب های ضد حریق به حساب می آید. وجود قسمت شیشه ای در این نوع درب ها امکان رویت آتش و جلوگیری از برخورد با آن را برای افراد فراهم می کند.

از دیگر ویژگی های این نوع درب ها عایق دود بودن آن است. این نوع درب از نفوذ دود به فضای امن ساختمان جلوگیری می کند. درب های ضد حریق علاوه بر عایق دود عایق صوتی هم هستند. به همین دلیل از این نوع درب ها در اماکنی از قبیل تئاتر، مدرسه، استودیو و … استفاده می کنند.

سایر ویژگی درب های ضد آتش

پروفیل چهار چوب این نوع درب ها از ورق هیدروکربن به ضخامت 25/1 می باشد. از دیگر ویژگی های این نوع درب این است که نوار دودبند پف کننده دارند. این ویژگی سبب افزایش مقاومت درب ها شده است. درب ضد حریق به دلیل دارا بودن درزگیرهای خاصی مانع از عبور گاز و دود می شود. این نوع درب را بر روی چهارچوب آهنی نصب می کنند. همچنین از قفل آنتی پنیک در درب های ضد حریق استفاده می شود.

ابعاد استاندارد درب های ضد حریق 210 در 105 سانتی متر و 210 در 110 سانتی متر است. اما این نوع درب ها را می توان خارج از ابعاد استاندارد تولید کرد. البته هزینه درب های با ابعاد بزرگتر بیشتر است. وزن درب های ضد حریق حدود 80 کیلوگرم و از جنس ورق آهن با ضخامت تقریبی 1.5 میلی متر است. برای قسمت داخلی این نوع درب ها از پشم سنگ استفاده می شود. این امر سبب افزایش مقاومت درب در برابر آتش تا دمای 850 درجه سانتی گراد خواهد شد.

 

اجزای تشکیل دهنده درب های ضد آتش

درب ضد حریق همانند سایر درب ها از یراق آلات، چهار جوب، شبکه داخلی و … ساخته شده اند. در صورتیکه تمام اجزای ذکر شده ضد حریق باشند درب به عنوان درب ضد حریق شناخته می شود. البته انواع مختلف درب های ضد حریق از توان مقاومتی متفاوتی در برابر آتش برخوردار هستند. اینکه درب ضد آتش تاب و تحمل فراوانی در برابر حریق داشته باشد اهمیت بسیار زیادی دارد. شرکت ژیوان با تولید درب ضد حریق با توان تحمل بالا سعی در افزایش امنیت هموطنان عزیز دارد.

این شرکت معتبر تولیدات خود را براساس نیاز مشتریان انجام می دهد، از اینرو از آپشن های مختلفی بر روی درب ضد حریق استفاده می کند. از آپشن های مختلف می توان به سیستم دزدگیر کدینگ، روکوب چوبی، چشمی دیجیتال، استفاده از شیشه با ابعاد مختلف، قفل مولتی، سیستم 14 زبانه، کلاف آلومینیومی دور لنگه، استفاده از پشم سنگ با چگالی های مختلف، استفاده از روکش های فلزی در اندازه و قطرهای متفاوت، استفاده از درکوب ها، دستگیره ها، استفاده از یونولیت در داخل لنگه و … اشاره کرد.

درب های ضد حریق استاندارد آپشن های متعدد ندارند. از اینرو می توان درب های ضد حریق را به صورت سفارشی و براساس نیاز خود سفارش داد. قیمت درب های ضد حریق با توجه به آپشن هایی که دارد متفاوت است. هر چقدر آپشن های درب ضد آتش بیشتر باشد قیمت آن بیشتر خواهد شد. البته شرکت ژیوان درب های ضد حریق را با کیفیت بالا و آپشن های متفاوت و در عین حال با قیمت بسیار منصفانه در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

نسوز بودن مواد تشکیل دهنده درب ضد آتش

درب ضد حریق باید از موادی تشکیل شده باشد که در برابر حریق مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهد. به عبارت دیگر این نوع درب باید بتواند به مدت زمان طولانی آتش را تحمل کند، بنابراین تمامی اجزا تشکیل دهنده این نوع درب ها باید نسوز باشند. اما یکسری قطعات بسیار مهم در این نوع درب ها هستند که ضد حریق هستند و نقش اساسی تری دارند.

از قطعات تشکیل دهنده این نوع درب ها می توان به لاستیک های نسوز، لنگه درب فلزی، پشم سنگ نسوز، لولا، اسکلت تقویتی در داخل لنگه ها، جک آرام بند و دستگیره درب ضد حریق اشاره کرد. شرکت ژیوان با بهره گیری از متریال با کیفیت و درجه یک درب های ضد حریق را تولید می کند. درب های شرکت ژیوان از تحمل بالایی در برابر آتش برخوردار هستند. شما می توانید با خیالی آسوده از درب های ضد حریق شرکت ژیوان استفاده کنید.

 

کاربرد درب های ضد حریق

درب ضد حریق به دلیل دارا بودن ویژگی ها و مزایای فراوان در مکان های مختلف قابل استفاده است. از این نوع درب ها برای ادارات، ورزشگاه ها، مجتمع های تجاری، مسکونی، نیروگاه ها، پالایشگاه ها، سالن های همایش، فرودگاه ها و راهروهای ارتباطی بیمارستان ها استفاده می کنند. به عبارت دیگر کاربرد درب های ضد حریق برای مکان هایی که احتمال حریق در آن ها زیاد است بسیار اهمیت دارد.

با نصب این نوع درب ها موقع آتش سوزی مانع از انتشار آتش به سایر فضاهای ساختمان خواهید شد. این امر مانع از ایجاد خسارت های هنگفت به ساختمان شما می شود. در واقع با نصب درب های ضد حریق می توانید به طرز چشمگیری خسارت های جانی و مالی را کاهش دهید.

نکات ایمنی در رابطه با درب های ضد آتش

پس از نصب این نوع درب ها باید به یکسری نکات مهم توجه کنید. یکی از نکات ایمنی مهم این است که هیچوقت درب ضد حریق را قفل نکنید، زیرا در مواقع اضطراری درب باید با کوچکترین فشار باز شود.

این نوع درب ها باید دستگیره آنتی پنتیک داشته باشند، بنابراین دسترسی به این نوع درب ها نباید مسدود باشد. بهترین رنگ برای این نوع درب ها رنگ قرمز است، تا در موقع حریق بتواند نظر ساکنین ساختمان را به خود جلب کنند. جهت بازشوی درب ضد آتش باید رو به فضای بیرون باشد. در اینصورت موقع آتش سوزی و هجوم افراد به سمت درب ضد آتش هیچگونه مشکلی برای افراد به وجود نخواهد آمد.

منظور از درب مقاوم در برابر حریق

درب ضد حریق به درب هایی گفته می شود که از مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و آتش برخوردار باشند. نصب این نوع درب ها تاثیر قابل توجهی بر کاهش خسارات حاصل از آتش سوزی خواهند داشت. استفاده از درب های ضد حریق در مکان های حساس به آتش سوزی بسیار اهمیت دارد.

درب های ضد حریق مانند درب خروج اضطراری و یا پله فرار باید مورد تایید سازمان آتش نشانی باشند. در غیر اینصورت نه تنها از گسترش آتش و ایجاد خسارات جلوگیری نمی کنند، بلکه خسارت های بیشتری را به بار آورده و جان تعداد بیشماری افراد بی گناه را به خطر می اندازند. می توان گفت اخذ این تاییدیه یک مورد بسیار مهم و ضروری به حساب می آید.

درب های ضد حریق شرکت ژیوان مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته می شوند. تمامی اجزای سازنده این نوع درب ها در آزمایشگاه مورد تایید سازمان آتش نشانی مورد بررسی قرار گرفته و به بازار عرضه می شوند.

بهترین درب ضد حریق

درب ضد حریق باید مطابق با نیاز و مکان شما انتخاب شود، زیرا استحکام و مقاومت درب های مختلف ضد حریق بایکدیگر متفاوت است. برای مثال برای مکان های با حساسیت بالا از قبیل بانک، بیمارستان و … باید از درب های با سطح استحکام بالا استفاده کرد. در اینصورت می توان خسارات های جانی و مالی را به میزان زیاد کاهش داد.

استفاده از درب های با استحکام کمتر برای مکان های با تردد کم مناسب است. قیمت این نوع درب ها به دلیل سطح استحکام پایین تر مناسب تر می باشد. البته این بدان معنا نیست که این نوع درب ها کارایی لازم را ندارند. در نظر داشته باشید که درب های ضد حریق با سطح های استحکام متفاوت مطابق با استانداردهای خاص سازمان آتش نشانی ساخته می شوند.

افرادی که بودجه کافی ندارند می توانند برای مکان های با تردد کم از درب های ضد حریق با استحکام و مقاومت پایین تر استفاده کنند. برای انتخاب درب ضد حریق می توانید با کارشناسان خبره شرکت ژیوان مشورت داشته باشید. کارشناسان مجرب این شرکت معتبر به شما کمک خواهند کرد تا مدل مناسب را برای مکان مورد نظر خود انتخاب کنید. شرکت ژیوان محصولات خود را با کیفیت بالا به شما عزیزان عرضه می کند.

درب ضد حریق چیست؟

 

قیمت درب ضد حریق

یکی از دغدغه های اصلی کاربران موقع خرید درب های ضد حریق قیمت آن ها است. از طرفی تنوع درب های ضد حریق بسیار بالا می باشد. این امر باعث می شود که مشتری موقع خرید درب با قیمت های متفاوتی روبه رو شود. استفاده از یراق ترک و رنگ ترک تاثیر بسزایی بر قیمت درب خواهد داشت. اکثر شرکت های تولیدی برای راحتی بیشتر کاربران قیمت های درب ضد حریق را به صورت آنلاین در اختیار آن ها قرار می دهند.

شما برای اطلاع از قیمت محصولات شرکت ژیوان می توانید به سایت شرکت مراجعه کنید. همچنین می توانید با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید. مشاورین بخش فروش قیمت درب های ضد حریق را در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد.